Konkurs pt.: "Laurka dla św. Jana Pawła II" rozstrzygnięty

18 maja br. przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Z tej okazji chcieliśmy przybliżyć sylwetkę naszego Rodaka.

JAN PAWEŁ II: Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary.

Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach jako drugi syn Karola seniora i Emilii Wojtyłów. W dzieciństwie Karola nazywano Lolkiem i uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego. Gdy Karol miał 9 lat, zmarła jego mama, a niedługo potem brat. Karol przeprowadził się z ojcem do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wkrótce zmarł także ojciec. W wieku 21 lat, Karol pozostał zupełnie bez rodziny.

Czas II Wojny Światowej stał się przełomowym momentem dla Karola, gdyż w 1942 r. wstąpił do tajnego seminarium duchownego, a potem ukończył studia teologiczne. W 1958 r. Wojtyła zostaje powołany na biskupa archidiecezji, stając się najmłodszym polskim biskupem, który za dewizę przyjął słowa „Totus Tuus” (Cały Twój). W 1964r. Wojtyła zostaje mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967- kardynałem. W 1978r. umiera ówczesny Papież Jan Paweł I, a co za tym idzie konieczne jest przeprowadzenie konklawe.

16 października 1978 r. o godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, wywołując okrzyki radości wiernych, zgromadzonych na placu św. Piotra. Papieżem zostaje Polak- Karol Wojtyła, który przybiera imię Jan Paweł II.

Papież zaczynał pontyfikat w pełni sił. Jego zdrowie nadszarpnął zamach na życie 13 maja 1981 roku – w rocznicę objawień fatimskich. Na placu św. Piotra Mehmet Ali Agca strzelił do papieża z odległości trzech i pół metra. Papież swoje cudowne ocalenie przypisał wstawiennictwu Matki Bożej. Mimo pogłębiającej się choroby Parkinsona, Jan Paweł II wciąż podróżował i do końca z pełnym zaangażowaniem pełnił swoją posługę. Niedługo przed śmiercią stracił głos i nie mógł przemawiać do wiernych. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Świat pogrążył się w żałobie. Trumna z ciałem spoczęła w podziemiach bazyliki św. Piotra. Beatyfikowany 1 maja 2011r., kanonizowany 27 kwietnia 2014r.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy. Odbył:
104 zagraniczne podróże apostolskie, z czego 8 do ojczyzny, 146 podróży na terytorium Włoch, 748 wizyt w Rzymie i diecezji rzymskiej oraz w Castel Gandolfo. Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie, bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu, spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii.

Źródło:

Źródło: https://www.radiomaryja.pl/kosciol/swiety-jan-pawel-ii-zyciorys/

Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom i dzieciom, które wykonały laurkę. Poniżej prezentujemy zdjęcia prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Laureatom gratulujemy.

przedszkole    Karolinka Bartkowiak przedszkole  kl. 0      kl. Ia   kl. III   kl. II   kl. IV   kl. II

kl. III   kl. III   kl. II   kl. II   kl. Vb   kl. IV  kl. Ia   kl. VIa

kl. Ib  kl. Ib  kl. III   kl. II   kl. VIa   kl. VII   kl. 0   kl. Vb