Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej
 w Zubrzycy Górnej

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT CO SŁONKO WIDZIAŁO - NA DZIECIĘCE KŁOPOTY...BRZECHWA

Dzieci z oddziałów przedszkolnych Żabki, Misie i Motylki brały udział w ogólnopolskim projekcie „Co słonko widziało-na dziecięce kłopoty…Brzechwa”. W ramach projektu został przeprowadzony konkurs „Jesienne wieczory z Janem Brzechwą”. Odwiedziła nas Pani pielęgniarka z pogadanką na temat zdrowego odżywiania. Podczas zajęć omawialiśmy sposoby przygotowywania przetworów na zimę, poznaliśmy owoce i warzywa, które mogą być przetworzone i zachowane do jedzenia w okresie zimowym. Na szkolnym korytarzu przygotowana została gazetka na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. Nie mogło zabraknąć także wspólnej degustacji omawianych owoców i warzyw. Odbyły się zajęcia kulinarne. Przygotowaliśmy gofry  z pysznym dżemem truskawkowym, a także babeczki z ciasta marchewkowego. Odwiedzaliśmy bibliotekę szkolną i publiczną. Zaprosiliśmy uczniów z klasy ósmej z akcją „Poczytaj mi kolego, koleżanko” oraz z klasy szóstej z happeningiem, mającym na celu wzbudzić zainteresowanie do czytania. „Motylki” uczestniczyły w akcji „Mała książka, wielki człowiek”. 

W ramach projektu, jako zachęcenie do codziennego czytania w domu i w przedszkolu udało nam się wykonać pierwsze zakładki do książek.  Mieliśmy okazję poznać wiersz "Na straganie" oraz "Pan pomidor " podczas oglądania teatrzyku kukiełkowego. Na podstawie wiersza "Kłamczucha" porozmawialiśmy na temat właściwego zachowania. Utworzyliśmy Kodeks Przedszkolaka. Utwory Brzechwy były również inspiracją do pracy plastycznej „Księga dobry uczynków". W listopadzie obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci brały udział w szkolnych oraz międzyszkolnych konkursach plastycznych. Na wiosnę założyliśmy wiosenne ogródki w sali, a potem pielęgnowaliśmy roślinki oraz obserwowaliśmy kolejne etapy ich wzrostu. Nie sposób wymienić wszystkich działań. Udział w projekcie spotkał się z wielkim zaangażowaniem ze strony przedszkolaków, dlatego bez problemu udało się zrealizować jego  założenia:  wprowadzanie dzieci w otaczający świat przyrody społeczny, emocjonalny poprzez piękno literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa oraz literatury polskich autorów, wzbogacanie wiedzy i słownictwa.

 

Projekt Co słonko widziało na dziecięce kłopoty Brzechwa     Projekt Co słonko widziało na dziecięce kłopoty Brzechwa      Projekt Co słonko widziało na dziecięce kłopoty Brzechwa      Projekt Co słonko widziało na dziecięce kłopoty Brzechwa