https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski#/media/Plik
Przed nami święta – 1,2,3 maja, bardzo ważne w historii Polski. Przypomnijmy sobie, skąd się wzięły i dlaczego je świętujemy.
1 maja - Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, międzynarodowe święto klasy robotniczej. Święto wprowadziła w 1889 Druga Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku. W naszym kraju od 1950 roku 1 maja jest świętem państwowym, wolnym od pracy.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Warto wspomnieć, że 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.
W ostatnich latach powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński. Jest on również kontynuowany przez jego następców – Bronisława Komorowskiego i obecnie Andrzeja Dudę.
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja. Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja zniosła formalnie liberum veto. W tym roku obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji.
W związku z zaistniałą sytuacją oraz warunkami, w jakich aktualnie pracujemy, nie możemy zorganizować uroczystej akademii w szkole. Zachęcamy do okazania postawy patriotycznej oraz uczczenia tych świąt poprzez oglądnięcie zamieszczonej poniżej prezentacji i wywieszenia flagi narodowej.
Biuro programu „Niepodległa” zaprasza do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Aby wziąć udział w akcji wystarczy wywiesić biało-czerwoną flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy.
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-mojaflaga-wywies-flage/
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/flaga-godlo-hymn-jak-dbac-o-symbole-narodowe/